bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

bieganie efekty
Sport

Prozdrowotne liczne efekty biegania

Bieganie jest bardzo popularnym rodzajem aktywności. Nie wymaga ono bowiem specjalistycznego sprzętu, ani dużych nakładów finansowych, a mimo to efekty biegania są widoczne już w krótkim czasie od rozpoczęcia pierwszych treningów.

Bieganie efekty

Co daje bieganie? Otóż, efekty biegania są bardzo szybko zauważalne. Dotyczą one poprawy pracy wielu narządów, w tym między innymi serca oraz mózgu. Ponadto, biegnie poprawia nastrój oraz wygląd skóry.

Bieganie efekty – układ krążenia

Co daje bieganie dla układu krążenia? Okazuje się, że korzystne efekty biegania dotyczą całego układu sercowo – naczyniowego. Ten rodzaj aktywności ruchowej wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz redukcję poziomu niekorzystnej dla zdrowia, frakcji LDL cholesterolu. Ponadto, już nawet niezbyt intensywne bieganie wzmacnia mięsień sercowy, przez co działa on bardziej wydolnie. To z kolei, przekłada się na zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca, w tym miażdżycy i zakrzepicy oraz zawału.

efekty biegania

Efekty biegania na układ nerwowy

Co ważne, już nawet niewielka aktywność ruchowa przyczynia się do poprawy koncentracji oraz bardziej efektywnej pracy komórek nerwowych i mózgu. Wydzielane podczas biegu neuroprzekaźniki sprzyjają regeneracji oraz tworzeniu nowych komórek nerwowych. Z tego powodu, nawet niewielka aktywność ruchowa jest polecana nie tylko dla osób młodych, ale również tych w podeszłym wieku. W tym przypadku obserwowane jest zmniejszone ryzyko powstawania powszechnych chorób neurologicznych, w tym: choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Oczywiście, rodzaj oraz intensywność każdej aktywności ruchowej powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych możliwości fizycznych danej osoby, tak aby nie prowadzić do powstawania niekorzystnych dla zdrowia przeciążeń, dolegliwości bólowych oraz kontuzji.

Jak dbać o środowisko?

Bieganie efekty – układ kostno-szkieletowy

Choć może się wydawać, że bieganie nadmiernie obciąża układ kostnoszkieletowy, w tym stawy oraz kolana, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rozsądnie dobrana aktywność ruchowa przyczynia się bowiem do wzrostu masy kości oraz zapobiega jej utracie związanej z wiekiem. Ponadto, tego typu aktywność przyczynia się do wzmacniania mięśni, które mogą stanowić rodzaj ochrony przed ewentualnymi urazami oraz kontuzjami kolan i stawów.

Efekty biegania na układ mięśniowy

Jak wspominano powyżej, bieganie przyczynia się do wzmocnienia mięśni szkieletowych. Dzięki temu poprawia się sylwetka oraz mogą być zniwelowane ewentualne dolegliwości bólowe, związane na przykład z pracą siedzącą przez wiele godzin.

Bieganie efekty – samopoczucie

Co daje bieganie dla stanu psychicznego? Efekty biegania można zaobserwować w postaci poprawy nastroju. Jest on skutkiem wydzielania się endorfin. Te hormony szczęścia są wydzielane przez przysadkę mózgową i znacznie poprawiają samopoczucie. Ponadto, systematyczne bieganie obniża stres i nadmierne napięcie oraz minimalizuje ryzyko powstawania stanów depresyjnych.

co daje bieganie

Co daje bieganie jeśli chodzi o skórę?

Z uwagi na to, że bieganie poprawia wydolność pracy serca oraz dokrwienie organizmu, efekty biegania są również zauważalne w odniesieniu do skóry. Staje się ona bowiem bardziej sprężystsza i wygładzona. Ponadto, na skutek aktywności ruchowej dochodzi do zredukowania cellulitu oraz skutecznego usuwania toksyn i nadmiaru wody z organizmu.

Bieganie efekty – obniżenie ryzyka występowania nowotworów

Co daje bieganie w profilaktyce nowotworów? Badania wskazują, że systematyczne bieganie może obniżyć ryzyko rozwoju wielu nowotworów, w tym: przełyku, wątroby, płuc, nerek, żołądka oraz piersi u kobiet.

Jak biegać żeby schudnąć?

Efekty biegania a odchudzanie

Systematyczne bieganie pozwala zredukować masę ciała. Oczywiście powinno być ono połączone ze stosowaniem zbilansowanej diety. Podczas wykonywania każdej aktywności, należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz uzupełnianiu mikroelementów. Oczywiście, powinno się również zrezygnować ze słodkich przekąsek oraz używek, w tym palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania alkoholu.