bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

maraton ile km
Sport

Maraton ile km trzeba przebiec?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że maraton jest nie tylko celem bardzo dużej liczby sportowców, ale również pewnego rodzaju zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań. Należy mieć świadomość, że bardzo często jest sprawdzianem odporności psychicznej i fizycznej. Jak odpowiednio przygotować się do omawianego biegu?

Maraton ile km trzeba przebiec?

Warto wiedzieć, że do 1908 roku obowiązywał dystans 40 km. Właśnie wtedy bieg na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie wydłużono o 2195 metrów. Dzięki temu start mógł być widoczny z okien pałacu prezydenckiego w Windsor. Godny uwagi jest fakt, że do dnia dzisiejszego jest to obowiązujący dystans w biegu maratońskim.

Półmaraton ile km trzeba przebiec?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że osoby przygotowujące się do maratonu bardzo często wcześniej decydują się na przebiegnięcie półmaratonu. Dystans wynosi 21097,5 km.

półmaraton ile km

Odpowiednie nastawienie

Należy mieć świadomość, że właściwe nastawienie jest praktycznie połową sukcesu. Osobom planującym przebieg maraton rekomenduje się w pierwszej kolejności zastanowienie, dlaczego dokładnie chcą tego dokonać. Zmienić sposób myślenia powinny wszystkie osoby, które chcą coś udowodnić innym.

Zaplanowany trening

Warto wiedzieć, że nie jest możliwe przygotowanie dobrej formy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Godny uwagi jest fakt, że do zbudowania właściwej wytrzymałości, a także wzmocnienia organizmu w zdecydowanej większości przypadków potrzebnych będzie kilkanaście tygodni treningów. Świetnym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z wykwalifikowanym trenerem, który pomoże przygotować się do maratonu.

O czym należy pamiętać?

Nie można pod żadnym pozorem doprowadzić do przetrenowania się. Znacznie lepszą opcją będzie trenowanie nieco mniej. Osoba zainteresowana będzie wtedy czuła się bardziej energiczna i zmobilizowana do działania. Dzięki temu istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo złapania kontuzji. Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest systematyczne zwiększanie intensywności treningów. Warto słuchać swojego organizmu. Należy także słuchać swojego organizmu. To na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, a nie na samo to, czy półmaraton ile km długości nam się uda przebiec.

Biegi z psem – jak się przygotować?

Nie można zapomnieć o odpoczynku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czas potrzebny na regenerację odgrywa znacznie większe znaczenie w ogólnym przygotowaniu, niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że dzięki mniejszej liczbie treningów z okresami przerwy między nimi, można liczyć nie tylko na zdecydowanie szybszy rozwój, ale również większą wydajność organizmu.

Należy przygotować się do długotrwałego biegu. Osoba przygotowująca się do maratonu powinna przystosować swój organizm do bycia w ciągłym ruchu praktycznie przez 2-3 godziny. Ponadto w trakcie maratonu wytrzymałość jest zdecydowanie ważniejsza od szybkości. Trzeba także pamiętać o kontrolowaniu swojej diety i regularnym nawadnianiu.

maraton ile km

Konsekwencja w działaniu

Warto wiedzieć, że trening do maratonu może przynieść satysfakcjonujące rezultaty tylko wtedy, gdy będzie regularnie wykonywany. Rekomendowane jest zatem czerpanie ogromnej satysfakcji z każdego przebiegniętego kilometra.

Rozgrzewka przed bieganiem – jak powinna wyglądać?

Odpowiednia dieta

Należy pamiętać o kontrolowaniu swojej diety. Jak już zostało wspomniane wcześniej bardzo istotne znaczenie będzie miało regularne nawadnianie organizmu. Trzeba także upewnić się, że organizmowi dostarczana jest właściwa liczba kalorii. Ponadto dieta powinna być bogata we wszystkie wartości odżywcze, które są potrzebne do właściwego funkcjonowania. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku biegaczy najważniejszym mikroelementem jest żelazo. W najprostszym możliwym ujęciu odpowiada za transport tlenu z płuc od wszystkich tkanek organizmu. Tak więc teraz już wiesz, maraton ile km ma się do przebiegnięcia! Także masz wiedzę o [przygotowaniu do takiego biegu.