bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

biegi z psem
Sport

Bieganie z psem jak się do niego przygotować?

Samo bieganie jest sportem bardzo popularne, ale może być to połączone jeszcze z większą przyjemnością, gdy biega się z psem. Dlatego dobrze, jest się przygotować do takiego biegu z należytą rozwagą. Pies jest bardzo dobrym motywatorem do biegania.

Jak przygotować się do biegu z psem?

Gdy mamy swojego czworonożnego przyjaciela to możemy uprawiać właśnie bieganie z psem. Jest to idealne połączenie, by razem wyjść na trening. Biegi z psem są bardzo dobrą formą aktywnością. Trzeba jednak przygotować się do tego, należycie. Piesek musi być dobrze zabezpieczony podczas treningu. Najlepiej, jeśli jest on na smyczy, która ma odpowiednią długość. Wtedy biegacz mógł w razie potrzeby przywołać psa do siebie. Bardzo ważna jest także pogoda podczas takiego biegania z psem. Warto pamiętać, że nie wszystkie rasy psów mogą biegać w pełnym słońcu. Tak samo nie wszystkie zwierzaki lubią biegać w deszczu, czy zimą. Trzeba się tutaj dostosować do tego, co nasz pupil lubi i może. Tak, aby nie było to ze szkodą dla jego zdrowia. Czasami lepiej jest wtedy zrobić bieganie z psem bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy już jest chłodniej.

biegi z psem

Gdy biegamy wieczorem, to dobrze jest zabezpieczyć psa w odblaski. Dzięki temu będzie on widoczny dla innych użytkowników drogi lub ścieżki do biegania. Bardzo ważny jest także podczas treningów z psem dystans. Gdy zaczynamy dopiero nasze biegi z pupilem to, należy zacząć od małych tras. Nie wolno od razu z psem biec dziesięciu kilometrów, gdyż może to mieć zły wpływ na jego organizm i zagrozić jego życiu. Każdy dystans należy dostosowywać do tego, jak czuje się pies i ile ma siły. Jeśli pies polubi nasze wspólne treningi, to wtedy zyskamy przyjaciela na całe życie. Warto jest także robić przerwy podczas biegu tak, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, napić się wody i nabrać sił na dalszą drogę.

Maraton – ile km?

Bieganie z psem – jakie psie akcesoria są nam do tego potrzebne?

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką musimy mieć to szelki, albo smycz. Wszystko zależy od tego, jaka to jest rasa psa i jak jest nauczony pies chodzić po dworze. Obojętnie od tego, czy mamy szelki, czy smycz musimy mieć pewność, że nasz pupil jest bardzo dobrze zapięty i podczas treningu nie uwolni się z zapięcia. Bardzo dobry jest także pas biodrowy. Dzięki temu biegacz ma wolne ręce, a mimo to pupil jest cały czas pod naszą stałą kontrolą. Należy także pamiętać o bidonie z wodą dla psa tak, aby w każdej chwili zwierzę mogło się napić. Są dostępne takie bidony, które są dwa w jednym i mają od razu miskę, dzięki czemu nie trzeba mieć dodatkowej rzeczy w czasie biegu. Można także zabrać przysmaki. Wtedy biegi z psem będą mogły być też formą trenowania czworonoga.

Gdy nasz pies lubi biegać w deszczu, to warto założyć mu płaszcz przeciwdeszczowy, który uchroni go od zmoknięcia i zmarznięcia. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie dla psów, które mają bardzo krótką sierść lub wcale jej nie posiadają. Natomiast, gdy trenujemy biegi z psem zimą, to można założyć mu odpowiednie ubranko, które uchroni jego organizm przed chłodem.

bieganie z psem

Czy pies w każdym wieku może biegać?

Wszystko zależy od jego kondycji fizycznej i psychicznej. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań od weterynarza to, może biegać nawet dziesięcioletni pies. Są też przypadki, że biega już nawet niewidomy lub niedosłyszący pies, ale wtedy muszą być dostosowane wszystkie warunki pod jego zachowanie i wytrzymałość. Należy też pamiętać, by nie przemęczać psa podczas biegu. To ma być dla niego przyjemność, a nie obowiązek.

Rozgrzewka przed bieganiem – jak powinna wyglądać?