bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

astma wysiłkowa
Zdrowie

Czym jest astma wysiłkowa?

Astma wysiłkowa jest niezwykle rzadko diagnozowaną postacią astmy, przede wszystkim ze względu na to, że pojawiają się jedynie podczas wysiłku fizycznego lub chwilę po nim (kaszel, duszności, uczucie ciężkości w klatce piersiowej). Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie astmy wysiłkowej jest przeprowadzenie próby wysiłkowej.

Czym jest astma wysiłkowa?

Astma wysiłkowa występuje naprawdę bardzo rzadko, głównie w czasie intensywnej aktywności lub tuż po jej zakończeniu (warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że może minąć od tego czasu nawet kilka godzin). Wielu specjalistów ten typ astmy nazywa powysiłkowym odwracalnym skurczem oskrzeli. Z tym problemem zmaga się zdecydowana większość pacjentów chorująca na przewlekłą formę astmy.

Ból ścięgna Achillesa – przyczyny

Skąd się bierze astma wysiłkowa?

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, jaka jest geneza powstania astmy wysiłkowej. Jednak zdaniem specjalistów istnieją pewne czynniki, które niejako wymuszają pojawienie się napadów. Większość osób zmagających się z tym problemem uskarża się na uporczywy kaszel po wysiłku, występujący czasem nawet w czasie aktywności. Niezwykle rzadko zdarza się, by atak miał miejsce w kilka godzin po zakończeniu ćwiczeń. Jeżeli pojawia się atak astmy wysiłkowej niezbędne jest jednoczesne oddychanie zarówno przez usta jak i przez nos.

astma wysiłkowa

Astma wysiłkowa objawia się najczęściej:

  • tymczasowym uczuciem duszności,
  • uporczywym kaszlem,
  • uczuciem ciężkości w klatce piersiowej,
  • świszczącym oddechem,
  • znacznym spadkiem wydolności fizycznej

Nie zawsze dolegliwości związane z astmą wysiłkową ustępują samodzielnie. W niektórych przypadkach niezbędne jest przyjęcie leku przyczyniającego się do rozkurczenia oskrzeli. Dodatkowo w przypadku osób, które są uczulone na pyłki uczucie duszności w czasie ataku astmy może być znacznie bardziej nasilone.

Ból kolana po bieganiu – przyczyny

Jak leczyć kaszel po wysiłku?

Jedynym najskuteczniejszym sposobem rozpoznania astmy wysiłkowej jest przeprowadzenie próby wysiłkowej. Jeżeli zakończy się ona uzyskaniem przez pacjenta pozytywnego wyniku oznacza to, że występuje o niego problem z obkurczaniem się oskrzeli.

Leczenie astmy nie jest proste i wymaga od pacjenta wielu poświęceń i przestrzegania licznych zasad. Warto pamiętać o tym, że stwierdzenie astmy wysiłkowej wcale nie jest jednoznaczne z koniecznością zakończenia uprawiania sportu. Należy jednak zadbać ze szczególną starannością o odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Chodzi tu po prostu o dobrą, starannie zaplanowaną i przeprowadzoną rozgrzewkę. W przypadku astmy nie należy doprowadzać do nadmiernego obciążenia organizmu, dlatego też intensywność ćwiczeń powinna być stopniowana bardzo powoli. Poza tym niezwykle przydane będą również specjalne medykamenty. W wielu przypadkach sprawdzą się glikokortykosteroidy przyjmowane w formie wziewnej. Jest to lek, który należy brać wyłącznie pod kontrolą i po ścisłych zaleceniach lekarza. To ważne nie tylko z punktu widzenia skuteczności leczenia.

kaszel po wysiłku

Stosowanie glikokortykosteroidów może nieść ze sobą skutki uboczne w postaci problemów ze snem czy przyspieszonej akcji serca, dlatego też nie każdy będzie mógł z nich korzystać. Specjaliści natomiast każdej osobie zmagającej się z problemem astmy wysiłkowej zalecają stosowanie diety zawierającą jak najmniejszą ilość sodu, a także suplementy diety bogate w witaminę C oraz kwasy omega-3. Bardzo często skuteczna przy eliminowaniu dolegliwości związanych z napadami astmy wysiłkowej może być joga, która dodatkowo pomoże się zrelaksować.