bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

technika biegania
Sport

Jak wygląda prawidłowa technika biegania?

O pozytywnych aspektach biegania można mówić bez końca. Jest to najprostsza i najtańsza aktywność fizyczna, której regularne uprawianie przynosi niesamowicie korzystne zmiany. Osoby, które regularnie biegają cieszą się świetnym zdrowie, szczupłą sylwetką, a na dodatek tryskają entuzjazmem. Podczas treningu biegania w organizmie uwolnione zostają endorfiny, znane jako hormon szczęścia. To chyba wystarczająca zachęta to tego, aby zacząć trening już dziś. Warto jednak pamiętać, że równe ważne jak zapał i motywacja, jest prawidłowa technika biegania oraz odpowiednie przygotowanie do treningu.

Na czym polega prawidłowa technika biegania?

Bieganie wydaje się bardzo prostą, wręcz naturalną czynnością, którą każdy z nas potrafi wykonać. Jak się okazuje, osoby, które są mocno zaangażowane w treningi biegania, dużą wagę przywiązują do prawidłowej techniki. Czym takim jest prawidłowa technika biegania i na czym ona polega?

Otóż, bieganie jest sportem, który angażuje niemalże każdą część ciała. Osoby, którym zależy na bieganiu długich dystansów, muszą skupić się na udoskonaleniu swojej techniki po to, aby żadna część ciała nie zawiodła ich w połowie drogi. Prawidłowa technika biegania nie polega zatem wyłącznie na odpowiednim stawianiu kroków, a na sprawnej koordynacji rąk, nóg i głowy. Nie bez znaczenia jest także praca nad prawidłowym ustawieniem sylwetki podczas biegania.

Zalety uprawiania sportu

technika biegania

Jak prawidłowo biegać?

Istnieje kilka zasad, dzięki udoskonalają technikę biegania i przyczyniają się do osiągania lepszych efektów. Podczas biegania musimy pamiętać, że nasza pięta nie powinna w ogóle brać udziału w fazie lądowania. Pracującą częścią jest wyłącznie śródstopie, które powinno być najbardziej uaktywnione.

Duże znaczenie ma także sposób unoszenia kolan. Jest to uzależnione przede wszystkim od tego, jakie dystanse biegamy i z jaką prędkością. Zasada jest prosta – im szybciej biegniemy, tym wyżej powinniśmy unosić kolana. Podczas treningu nasza głowa powinna być stabilna, a wzrok skierowany przed siebie. Jest to ważne nie tylko dla zachowania bezpieczeństwa, ale także dla prawidłowego rozwoju aparatu ruchowego.

Podczas biegania powinniśmy zminimalizować pracę barków do minimum. Powinny one pozostawać w stałej pozycji, nieco ściągnięte do tyłu. Takie ustawienie barków pozwoli utrzymać całą naszą sylwetkę w dobrej pozycji. Z kolei ramiona powinny pracować adekwatnie do tempa biegu. Warto pamiętać o tym, że ruch rąk jest bardzo ważnym elementem prawidłowej techniki biegu, z uwagi na to, że ręce stanowią pewnego rodzaju napęd.

Sprawdź, jak powinien być ułożony plan treningowy biegacza!

Najczęściej popełniane błędy w technice biegania

Osoby, które zastanawiają się nad tym jak prawidłowo biegać, powinny w pierwszej kolejność zaobserwować swoją aktualną technikę i skupić się na eliminacji błędów. Podstawowym błędem jest oczywiście bieganie i lądowanie na całej powierzchni stopy. Jest to bardzo obciążające i wcześniej czy później, skończy się kontuzją lub wybiciem pięty. Warto pamiętać o tym, że częścią aktywną podczas biegania powinno być wyłącznie śródstopie.

Innym częstym błędem podczas treningu biegania jest niedostateczne dopracowanie ruchu rąk oraz ułożenia sylwetki. Wydawać by się mogło, że ręce nie odgrywają znaczącej roli przy bieganiu. Nic bardziej mylnego. To właśnie ręce są główną siłą napędową, a brak koordynacji pomiędzy pracą rąk i nóg sprawi, że bieganie będzie po prostu mniej efektywne.

jak prawidłowo biegać

Jak prawidłowo biegać i oddychać?

Techniki oddechowe powinny stanowić jeden z podstawowych elementów treningu biegacza. Wiele osób pomija tę kwestię nie zdając sobie sprawy z tego, jak ogromne ma ona znaczenie. Oddech jest szalenie ważny, zwłaszcza dla biegaczy, którym zależy na pokonywaniu długich dystansów.

Udoskonalenie techniki prawidłowego oddychania jest niezbędne do tego, aby móc pracować nad wytrzymałością. Niedotlenienie organizmu, które może powstać w skutek nieprawidłowej techniki oddychania podczas intensywnego treningu, może znacząco obniżyć jego efektywność, a nawet doprowadzić do chwilowej utraty świadomości.

Dowiedz się więcej o zaletach biegania: https://www.bieganie.com.pl/zalety-biegania-jak-jest-ich-duzo/.