bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

zalety biegania
Zdrowie

Zalety biegania – jak jest ich dużo?

Form aktywności fizycznej jest naprawdę dużo i czasem aż trudno coś wybrać dla siebie. Oczywiście ludzie swoją przygodę ze sportem zaczynają w różnym wieku, im później, tym bardziej jest to ukłon w stronę własnego zdrowia i lepszej ogólnej formy. Jedną z bardziej popularnych form ruchu jest bieganie. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj aktywności, gdyż można go wykonywać niemal wszędzie poza domem, a nawet w domu na bieżni. I do tego nie trzeba mieć żadnych innych sprzętów. Sprawdźmy więc, jakie są zalety biegania!

Podstawowe zalety biegania

Przede wszystkim trzeba jasno i wyraźnie zaznaczyć, że bieganie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz zdrowie psychiczne. Ten rodzaj aktywności ruchowej zapewnia organizmowi lepszą wydolność, sprawność, a także zwiększa produkcje endorfin, które potocznie nazywamy hormonem szczęścia. Na tym jednak korzyści się nie kończą. Nawet dość krótkie bieganie w ciągu dnia, czyli około 30 minut sprawia, że nasz nastrój jest lepszy. Stajemy się spokojniejsi i częściej się uśmiechamy. Ta forma aktywności fizycznej dobrze wpływa na metabolizm, dzięki niej możemy spalić zbędne kalorie, a przy regularnym bieganiu także zbędną tkankę tłuszczową. To natomiast kształtuje naszą sylwetkę, która z czasem staje się smukła i umięśniona.

Jak wygląda plan treningowy biegacza?

zalety biegania

Bieganie – sposób na depresje

Dobrze wiemy, że wiele osób boryka się z depresją. Tacy ludzie nie mają motywacji do żadnej aktywności. Jednak niektóre badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że regularne bieganie tak poprawia stan psychiki, że pomaga nawet tym, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. Takie osoby ze względu na swoją sytuacje mogą biegać na bieżni w domu. Tu nie liczy się opuszczenie bezpiecznego miejsca a przede wszystkim aktywność fizyczna.

Jak bieganie wpływa na sen?

Okazuje się, że bardzo dobrze, dlatego też osoby mające problem z bezsennością powinny spróbować tej formy ruchu. Jednak należy pamiętać o tym, żeby za późno nie biegać, bo wtedy skutek może być odwrotny do zamierzonego. Bieganie pomaga w zasypianiu, wtedy, kiedy jest to aktywność dla rekreacji, a nie wyczynowe uprawianie sportu.

Zalety uprawiania sportu

Zalety biegania i jego wpływ na układ krążenia

Im więcej zdrowego ruchu tym nasze serce jest mocniejsze i lepiej pracuje. Nic, więc dziwnego, że bieganie i to nawet krótkie wpływa pozytywnie na cały układ krążenia. Trzeba wiedzieć o tym, że osoby regularnie trenujące bieganie mają znacznie większe serce od tych, którzy nie wykonują żadnych ćwiczeń. W następstwie serce biegacza ma zdolność szybszego przepompowania krwi, co jest bardzo dobre dla naszego całego organizmu. Samo serce z kolei nie jest tak bardzo obciążone nadmierną pracą.

zalety biegania

Bieganie a koncentracja człowieka

Coraz więcej ludzi skarży się na brak koncentracji i brak skupienia. Cóż codziennie godzinami siedzimy przed ekranem komputera, telewizora i telefonu. A to zdecydowanie negatywnie wpływa na naszą koncentrację. Okazuje się, że zwykłe codzienne bieganie może zmienić naszą sytuację i już po paru tygodniach zauważymy różnicę. Bieganie sprawia, że nasz nastrój ulega poprawie, ale także mózg szybciej pracuje, a my możemy bardziej się skupić. Oprócz tego ta forma aktywności pozwala się odstresować, pozbyć trudnych myśli. Jeśli nic nam nie zaprząta umysłu, to możemy łatwiej skoncentrować się na wyznaczonych zadaniach i pracy. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Zalety biegania dotyczą zarówno naszego ciała, jak i naszej psychiki. Warto poważnie rozważyć regularne bieganie, bo jak widać, korzyści jest bardzo dużo.

Zobacz, jak prawidłowo biegać