bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

napój izotoniczny
Zdrowie

Napoje izotoniczne – kto i kiedy powinien po nie sięgać?

Napoje izotoniczne to specjalne płyny, które powinno się przyjmować po szczególnie dużym wysiłku. Kiedy człowiek się poci, razem z wodą z organizmu wypłukują się elektrolity, sole mineralne i witaminy. Konieczne jest więc ich uzupełnienie poprzez wypijanie odpowiednich napojów. W tym wypadku zwykła woda nie będzie wystarczająca. Dużo lepiej sprawdzą się za to napoje izotoniczne, które są lepiej wchłaniane i bogate w składniki, które mogły zostać wypłukane wraz z potem. Co warto wiedzieć o izotonikach?

Doskonałe dla sportowców – napoje izotoniczne

Z racji tego, że napoje izotoniczne stworzono jako napoje uzupełniające płyny po dużym wysiłku, to są one doskonałe dla sportowców i osób pracujących fizycznie. Podczas pocenia się z organizmu znika wiele cennych składników – w tym też potas i magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Szybkie ich uzupełnienie może pomóc w utrzymaniu jego poprawnej pracy. Napoje izotoniczne zwykle mają też wysoką zawartość węglowodanów, które mają za zadanie uzupełnić kalorie spalone podczas wysiłku. Co ważne – mogą one też wydajnie przyczynić się do zwiększenia tempa regeneracji po aktywności fizycznej.

napoje izotoniczne

Dlaczego izotonik szybko się wchłania?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Napój izotoniczny może się szybko wchłaniać, bo jego ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do tego, które jest charakterystyczne dla ludzkich płynów ustrojowych. W związku z tym cząsteczki zawarte w napojach izotonicznych łatwo pokonują bariery błonowe. Oprócz napojów izotonicznych są też napoje hipertoniczne i hipotoniczne, w których ciśnienie osmotyczne jest wyższe lub niższe od tego w płynach ustrojowych. W ich wypadku można się więc liczyć z bardzo szybkim lub z bardzo powolnym wchłanianiem.

Mało kaloryczne śniadania – przepisy

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Napój izotoniczny jest z pewnością dużo bardziej zdrowy niż napój energetyczny. W porównaniu z nim zawiera dużo mniej węglowodanów oraz nie ma kofeiny i tauryny. Tym samym jest on zdecydowanie bardziej przyjazny dla prawidłowej pracy serca. Warto jednak pamiętać, że napoje te również są dość kaloryczne i nie powinno spożywać się ich w przypadku pracy siedzącej lub małej aktywności fizycznej. Izotoniki nie dają sztucznego poczucia pobudzenia.

napoje izotoniczne

Kiedy sięgnąć po napój izotoniczny?

Jest kilka sytuacji, w których napoje izotoniczne sprawdzają się doskonale. Pierwszą z nich jest duży wysiłek fizyczny np. podczas intensywnych treningów. Napoje pomagają uzupełnić stracone płyny oraz mikro i makroelementy. Zawarta w nich glukoza pomaga przyspieszyć regenerację mięśni. Czasami picie izotoników zalecane jest także przed treningiem po to, by przygotować ciało do wysiłku. Bardzo ważne jest także ich spożywanie podczas upalnej pogody. Właśnie wtedy możliwe jest odwodnienie się na skutek zbyt szybkiego parowania wody z organizmu. Zdarza się, że w tropikalnych upałach ciężko jest odpowiednio nawodnić się jedynie przy pomocy zwykłej wody. Wtedy to bezpieczniej jest sięgnąć po napój izotoniczny, który szybko zostanie wchłonięty przez organizm i będzie przez niego trawiony. Jest to spora różnica w porównaniu z czystą wodą, która po prostu jest przefiltrowana przez nerki i wydalana z organizmu.

Gdzie znaleźć sklep dla biegacza?

Najprostszym izotonikiem jest woda wymieszana z sokiem z cytryny i cukrem lub miodem. Można przygotować ją samodzielnie. W razie potrzeby dostępne są setki przepisów na różne smaczne napoje izotoniczne domowej roboty. Przygotowując je, należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu glukozy oraz kwasowości napoju. Dobrze jest też wykorzystywać do nich wodę mineralną.