Chcąc zadbać o swoje zdrowie i ładną sylwetkę, powinniśmy skupić się nie tylko na aktywności fizycznej, ale zadbać również o odpowiednio zbilansowaną dietę. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że walka o zdrowe i ładne ciało zaczyna się właśnie w kuchni! Tak więc co jeść na diecie? Kilka pomysłów na mało kaloryczne śniadania!
Mało kaloryczne śniadanie
Stare chińskie przysłowie mówi „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Wskazuje ono na to, jak ważnym posiłkiem powinno być dla nas właśnie śniadanie, a niestety często zdarza się, że z braku czasu lub z zwykłego lenistwa, rano wybieramy nie najzdrowsze produkty albo nawet zupełnie pomijamy ten posiłek.
Zjedzenie odpowiednio zbilansowanego śniadania, najpóźniej dwie godziny po przebudzeniu, zapewni nam przysłowiowego „kopa” energii na początkową część dnia. Sprawia również że nasz organizm nie będzie domagał się szybkiego dostarczenia energii. Sprzyja to wybieraniu łatwo dostępnych, wysokokalorycznych i często niezdrowych przekąsek.
Ponadto, zdrowy pierwszy posiłek w ciągu dnia ułatwia nam pełnienie w najlepszy możliwy sposób wszystkich ról, jakimi obdarzyło nas codzienne życie. Umożliwia optymalny poziom koncentracji, pozwala unikać rozdrażnienia i zwiększa odporność na stres – w końcu, kto lubi pracować, uczyć się czy zajmować się dziećmi z pustym brzuchem?
Co jeść na diecie na śniadanie?
Jak już wcześniej wspomniano, śniadanie powinno być spożywane maksymalnie dwie godziny po przebudzeniu, co pozwoli zachować metabolizm na odpowiednich „obrotach”. Szacuje się też, że powinno ono dostarczać od około 25% do 30% zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Tak więc dla osoby, która spożywać powinna 2000 kilokalorii w ciągu dnia, może mieć ono nawet 500- 600 kcal. Jeśli odpowiednio skomponuje się pozostałe posiłki.
Pytanie o to, co jeść na diecie jako pierwszy posiłek pojawia się bardzo często u osób chcących zmienić swój styl życia na zdrowszy. Uniwersalną odpowiedzią może być twierdzenie, że śniadanie ma składać się z dobrej jakości, zdrowych produktów. Cała kompozycja powinna zwierać odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Często przyjmuje się, że dla zdrowej osoby powinien to być stosunek 40/30/30. Powinno także mieścić się w zaplanowanym limicie kalorycznym i oczywiście być smaczna!
Szybkie mało kaloryczne śniadanie
Skoro już wiemy, że śniadania są naszą solidną podstawą każdego dnia diety, trzeba poszukać na nie pomysłów. Na to, by były one smaczne, zróżnicowane oraz dostarczały nam wszystkich niezbędnych składników, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania.
Klasycznym śniadaniem spożywanym w naszym kraju są kanapki, składające się z chleba/bułki, masła, sera, wędliny i ewentualnie warzyw. Jest to dobry wybór, ale pod warunkiem, że wybierzemy dobrej jakości ciemne pieczywo. Musi być ciemne, nie barwione! Do tego masło o zawartości tłuszczu co najmniej 82%, dobrej jakości ser i szynkę. Taki posiłek można wzbogacić o jajko, awokado czy szeroki wachlarz warzyw do wyboru. Inną opcją mogą być typowe potrawy jajeczne, takie jak jajecznica czy omlet. Oczywiście w towarzystwie pełnoziarnistych dodatków i owoców, warzyw, orzechów czy miodu. Nasze mało kaloryczne śniadanie może składać się też z naleśników, owsianki i innych płatków z ziaren. Świetne będą też: kasza, tosty, placuszki twarogowe lub pełnoziarniste. Możesz postawić też na jogurt, różnorodne pasty kanapkowe, a nawet zupy. Możliwości wyboru jest naprawdę bardzo dużo!
Pomysły na szybkie i mało kaloryczne śniadanie dla zabieganych
Ilość czasu jaką możemy poświęcić na przygotowanie i zjedzenie zdrowego i niskokalorycznego śniadania jest często ograniczona naszym wyjściem do szkoły lub pracy. Dlatego poniżej znajdzie się kilka przydatnych pomysłów na szybkie i pełnowartościowe poranne posiłki.
Dobrym pomysłem będą tutaj wszelkie pasty, które możemy przygotować wieczorem i zjeść rano. Mogą być one tworzone na bazie jajek lub twarogu, z dodatkiem warzyw czy wędzonych ryb, które dostarczają nam cennych tłuszczy. Zamknięte na noc w lodówce w szczelnym pojemniku, będą świetnym rozwiązaniem na zdrowe śniadanie, oczywiście w towarzystwie kromki dobrego chleba. Dużą popularnością cieszą się też, tzw. „lodówkowe owsianki” – wieczorem zalewamy płatki wodą/ mlekiem/ jogurtem, dodajemy owoce lub orzechy, wstawiamy do lodówki i rano mamy gotowy posiłek. Szybkie śniadanie możemy przygotować również z tortilli lub gotując dzień wcześniej zupę warzywną czy przygotowując wytrawne muffiny.
Widzimy więc, że jedzenie zdrowego i niskokalorycznego śniadania nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na początku naszych rozważań. Wystarczy nieco chęci i odpowiednie zaplanowanie posiłku już poprzedniego dnia!