bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

jak zacząć bieganie
Lifestyle

Jak zacząć bieganie, czyli podstawy dla początkujących

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie trzeba jednak się zbyt mocno forsować i wypacać litrów potu każdego dnia. Nawet kilkudziesięciominutowe spacerowanie niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych, dlatego czas skończyć ze stronieniem od ruchu. Nie trzeba nawet wydawać zbyt wielu pieniędzy, aby móc poprawić zdrowie. Przykładem będzie bieganie, w przypadku którego wystarczą tak naprawdę same chęci, trzeba się tylko ubrać i wyjść z domu, niezależnie od pory roku. Znika konieczność kupowania karnetu na siłownię czy do klubu fitness, różnych urządzeń. Czas zastanowić się nad tym, jak zacząć biegać.

Jak zacząć biegać? Poznaj korzyści!

Zanim przejdzie się do tego, jak zacząć bieganie, należy zastanowić się nad tym, jakie płyną korzyści z uprawiania tego sportu. Jest ich naprawdę sporo, dlatego nie ma sensu zwlekać, warto zacząć jak najszybciej, oczywiście jeśli stan zdrowia na to pozwala. Bieganie nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani drogich akcesoriów. Wystarczy tak naprawdę wygodne obuwie i odzież dopasowana do aktualnych warunków atmosferycznych. Jeśli ktoś chce sobie poprawić nastrój w trybie ekspresowym i to w całkowicie naturalny sposób, to wystarczy się ubrać i pobiec przed siebie. Osoby zastanawiają się, jak zacząć biegać. Zwykle brakuje motywacji i systematyczności. Warto więc cały czas myśleć o tym, jak jest to dla nas zdrowe!

Jak wygląda trening biegacza?

bieganie dla początkujących

Już po chwili rozpocznie się wzmożona produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Łatwiej jest również wpaść na rozwiązanie problemów dnia codziennego, mózg zostaje dotleniony, podobnie jak pozostałe komórki. Osoby, które regularnie biegają, odnotowują wzrost energii. Poprawia się także orientacja w terenie. Podczas biegania można nie tylko podziwiać otoczenie, ale też słuchać audiobooków i podcastów lub muzyki. Możliwe staje się wobec tego połączenie przyjemnego z pożytecznym. Ponadto bieganie zmniejsza napięcie i stres, ułatwia zrelaksowanie się. Wzrasta też pewność siebie i libido. Poprawia się nie tylko ogólny stan zdrowia i wytrzymałość organizmu, ale też wygląd sylwetki. Można również poznać wiele ciekawych osób, które podzielają te same pasje.

Jak zacząć bieganie?

Bieganie to sport niemalże dla każdego, nie trzeba być przecież maratończykiem. Rekreacyjne przebieżki sprawiają mnóstwo radości, mogą stać się uzupełnieniem treningu. Jeśli ktoś ma problemy ze stawami lub otyłością, to z bieganiem powinien się wstrzymać do czasu poprawienia stanu swojego zdrowia. Tak więc jak zacząć bieganie? Należy zacząć od szybszych spacerów, marszobiegów, nordic walkingu. W przypadku zdiagnozowanych chorób przed poczęciem biegania należy skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej. Warto też zrobić podstawowe badania, odwiedzić fizjoterapeutę.

W bieganiu liczy się przede wszystkim czas, a nie liczba przebiegniętych kilometrów. Zacząć należy od krótkich dystansów, konieczne jest również odpowiednie przygotowanie. Jeśli będzie się biegać za szybko, za dużo lub za intensywnie, to niestety jest to prosta droga do występowania kontuzji. Obciążenie trzeba zwiększać powoli, stopniowo wydłużać dystans. Ciało musi się zaadaptować do biegania, które jest dla niego dodatkowym stresorem. Należy zadbać o wzmocnienie całego ciała, nie może zabraknąć treningu uzupełniającego. Bardzo ważna jest porządna rozgrzewka przed przystąpieniem do biegania, nigdy nie wolno jej pomijać.

jak zacząć biegać

Bieganie dla początkujących – o czym należy pamiętać?

Początki biegania zwykle nie są kolorowe, trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów. Sztywnienie nóg, bolesność niemalże wszystkich mięśni, uczucie palenia w płucach – boryka się z tym wiele osób rozpoczynających przygodę z bieganiem. Należy wobec tego zacząć bardzo ostrożnie, od 30 minut. Warto też przygotować konkretny plan i śledzić swoje postępy, co będzie bardzo motywujące. Pomocne są aplikacje dla biegaczy, które ułatwiają obliczanie średniego tempa biegu, pokonanego dystansu iitd. Bardzo ważne jest to, aby dobrać właściwą odzież i odpowiednie buty do biegania. Obuwie musi być dobrze dopasowane do stopy, zaleca się wybrać o jeden rozmiar większe od tych noszonych na co dzień.

Jakie warto wybrać akcesoria do biegania?

Z kolei odzież do biegania powinna być lekka, dobrze odprowadzać pot, chronić przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Godna polecenia jest odzież termiczna, która zapewnia świetną wentylację i odprowadza pot, pozostawiając skórę przyjemnie suchą. Kierować trzeba się przede wszystkim aktualnymi warunkami pogodowymi. Można biegać samemu, w grupie lub skorzystać z usług trenera. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe oddychanie podczas biegania, najlepiej robić to w naturalny sposób, przez nos. Zaleca się biegać po miękkich ścieżkach leśnych i polnych drogach. Bieganie po twardym asfalcie czy chodniku nie jest dobry pomysł, bo wiąże się to z dyskomfortem i obciążeniem stawów.