bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

Jak schudnąć
Lifestyle

Jak schudnąć? Pomocne wskazówki i porady

Utrata masy ciała powinna być procesem łagodnym, niezbyt szybkim i popartym odpowiednim dla nas wysiłkiem fizycznym. Jak schudnąć bez wielkich wyrzeczeń i ciągłego myślenia o diecie? Na co zwrócić uwagę, by redukcja nie była dla nas przykrym i nieprzyjemnym doświadczeniem?

1. Jak powinien przebiegać proces odchudzania?

2. Jak schudnąć – dieta to podstawa redukcji tkanki tłuszczowej

3. Ćwiczenia na skuteczną redukcję masy ciała – jakie wybrać?

4. Redukcja tkanki tłuszczowej i wagi – czego się wystrzegać?

Jak powinien przebiegać proces odchudzania?

Utrata wagi to proces jednocześnie bardzo prosty i bardzo trudny. Jego prostota zawiera się w warunkach, jakie należy spełnić aby organizm zaczął wykorzystywać zmagazynowane pokłady energii – wystarczy, że w ciągu dnia spożyjemy mniej kalorii, niż realnie potrzebujemy. Trudnością jest jednak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, jak i wytrwać w deficycie przez dłuższy czas. Aby ułatwić sobie proces odchudzania nie powinniśmy obcinać naszych kalorii zbyt mocno. Zwykle deficyt na poziomie 200-500 kcal wystarczy, abyśmy zachowali uczucie sytości po posiłkach i jednocześnie regularnie widzieli efekty swojej pracy.

Jak schudnąć – dieta to podstawa redukcji tkanki tłuszczowej

Nie bez powodu mówi się, że ciało buduje się w kuchni. To, co jemy na co dzień ma kluczowe znaczenie zarówno dla utraty wagi, jak i budowania masy mięśniowej. Co do zasady przeciętnej osobie wystarczy podstawowa dieta, zawierająca w sobie wszystkie grupy produktów, jak zboża, mięso, warzywa, owoce czy też pestki. Jeżeli posiadamy nietolerancję lub też chorujemy na schorzenia układu pokarmowego, może okazać się, że będziemy zmuszeni do wyboru diety eliminującej niektóre produkty. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni, jaki jadłospis zadziała na nas najlepiej, ciekawym pomysłem będzie dieta rotacyjna. Niezależnie od trybu żywienia, jaki wybierzemy, powinniśmy zadbać o odpowiednio wysoką podaż białka – w ten sposób nie będziemy czuć się głodni, a także ochronimy swój organizm przed nadmierną utratą masy mięśniowej. 1-1,5 g białka na kilogram masy ciała to najczęściej wybierany pułap dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy.

Ćwiczenia na skuteczną redukcję masy ciała – jakie wybrać?

Chociaż jak najbardziej możemy schudnąć bez aktywności fizycznej, jest ona kluczowa dla tego, jak nasze nowe ciało będzie wyglądać. Tracąc wagę gubimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale też i mięśnie. W związku z tym nasz organizm zmienia się wizualnie, a także traci częściowo wsparcie, jakie zapewnia gorset mięśniowy. Regularna, dowolna aktywność pomaga zapobiegać tym zmianom oraz rzeźbi nasze ciało, dzięki czemu nie tylko jesteśmy lżejsi, ale również lepiej wyglądamy i lepiej się czujemy. Dodatkowo, jeżeli zastanawiamy się, jak schudnąć bez konieczności drastycznych zmian w diecie, ćwiczenia pozwolą nam zwiększyć nasz wydatek energetyczny i tym samym pulę dostępnych kalorii w ciągu dnia. Czy oznacza to, że od razu należy wybrać codzienne intensywne treningi na siłowni? Niekoniecznie. Najlepszy sport to taki, który lubimy, który nie da nam kontuzji i na który chętnie poświęcimy czas 2-3 razy w tygodniu.

Redukcja tkanki tłuszczowej i wagi – czego się wystrzegać?

W procesie odchudzania najważniejszym warunkiem, jaki absolutnie musimy spełnić by osiągnąć sukces, jest systematyczność. Musimy mieć świadomość, że do utraty jednego kilograma tkanki tłuszczowej należy spalić około 7000 kcal, co przy niewielkim deficycie będzie procesem powolnym – i dobrze, ponieważ im wolniejszą utratę masy ciała wybierzemy, tym większa szansa, że utrzymamy ją na nowym, niższym pułapie. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ułożyć swojego planu żywieniowego, z pomocą przyjdzie dietetyk online lub też lekarz, jeżeli nasza nadwaga wynika z problemów zdrowotnych.