bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

zegarek do biegania
Zakupy

Czym się kierować, wybierając zegarek do biegania?

Bieganie to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że w sklepach z akcesoriami sportowymi można znaleźć różne urządzenia dla pasjonatów ruchu. Bardzo ciekawą opcją, szczególnie dla osób lubiących biegać są zegarki biegowe. Jednak przed kupnem takiego odpowiedniego sprzętu warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę. Zegarek do biegania może mieć różne funkcje.

Zegarek do biegania i jego najważniejsze funkcje

Każdy biegacz wie, że monitorowanie swoich postępów jest bardzo ważne. Przede wszystkim podczas biegu sprawdza się ilość pokonanych kilometrów i czas, w jakim dany dystans się przebiegło. I właśnie do tego potrzebne są zegarki biegowe. Osoby, które regularnie biegają, nie wyobrażają sobie swojej aktywności bez tego małego, aczkolwiek bardzo praktycznego urządzenia. Oczywiście na rynku jest wiele modeli zegarków do biegania.

Są takie dla amatorów, które mają tylko podstawowe funkcje, jak mierzenie czasu, przebytych odległości, GPS, monitorowanie pulsu itd. Są także takie dla profesjonalistów, które są bardziej zaawansowane technologicznie, bardziej wytrzymałe i mają takie funkcje jak: dokładne rejestrowanie zachowania organizmu, zapamiętywanie i odtwarzanie trasy, możliwość na bieżąco dzielenia się swoimi osiągnięciami z innymi, GPS, wodoszczelność itp.

zegarek do biegania

Zegarki biegowe – jakie cechy powinny posiadać?

Oprócz podstawowych lub zaawansowanych funkcji zegarek do biegania powinien być odpowiedniej wielkości. Najlepsze są takie, które mają dość duży wyświetlacz, dzięki temu bez problemu podczas biegu możemy sprawdzać wszystkie interesujące nas parametry. Oczywiście wielkość zegarka warto również dopasować do nadgarstka, dla osób drobnych, ze szczupłymi nadgarstkami zaleca się zegarki smukłe, z mniejszy wyświetlaczem. Dla tych, którzy mają dość szerokie kości nadgarstka, odpowiednie są zegarki z dużym wyświetlaczem.

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze zegarka do biegania jest jego pasek. Powinien być on wykonany z tworzywa, które nie będzie na skórze się ślizgało, szczególnie, gdy ciało jest spocone. Najczęściej zegarki biegowe mają paski kauczukowe i takie właśnie, warto wybierać. To dzięki nim tarcza zegarka jest cały czas w tym samym miejscu, co jest bardzo ważne podczas ruchu.

Zobacz: Opaska na telefon do biegania

Następną ważną cechą, jaką powinien mieć zegarek do biegania, jest wodoodporność. Choć może wydać się to dość dziwne, to jednak ta cecha jest naprawdę przydatna. Przecież nigdy nie wiadomo czy podczas biegu nie złapie nas ulewny deszcz i nie zaleje naszego zegarka. A tak nie będziemy musieli się tym martwić i w pośpiechu zdejmować go z nadgarstka.

Dobrze jest, gdy zegarek do biegania jest również wytrzymały na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne. Warto wybierać takie zegarki, które będą wykonane z wysokiej jakości tworzywa, nawet, jeśli wydamy na nie więcej pieniędzy. W ogólnym rozrachunku wyjdzie to na naszą korzyść, ponieważ nasze urządzenie będzie nam służyć przez długi czas i będzie cały czas w dobrym stanie.

zegarki biegowe

Zegarki biegowe i ich obsługa

Im więcej funkcji, tym obsługa może sprawić więcej problemów. Dlatego też wielu producentów stawia na intuicyjną obsługę zegarków do biegania. To urządzenie ma za zadanie ułatwiać życie i aktywność fizyczną, a nie je utrudniać. Przy zakupie tego typu urządzenia warto sprawdzić i przetestować jak taki gadżet działa. Czy spełnia nasze oczekiwania? Czy potrafimy bez problemu go używać? W porównaniu do innych urządzeń takich jak np. smartfon, zegarek do biegania jest niezastąpiony. Bardzo wygodny, szczególnie w czasie ruchu. Poza tym nigdzie nam nie spadnie, nie wyślizgnie się, co w czasie biegu jest bardzo ważne. Obsługę zegarka ułatwia także podświetlenie oraz wypukłe antypoślizgowe przyciski. Czego w zwykłych zegarka raczej nie znajdziemy.

Jaki prezent dla biegacza wybrać?

Zegarek biegowy jest, zatem praktycznym urządzeniem, które monitoruje cały przebieg treningu. Pomaga analizować, jak podczas biegu funkcjonował nasz organizm. Dzięki temu gadżetowi możemy poprawiać swoje wyniki i osiągnięcia. Wytyczać sobie kolejne cele i je realizować. Zegarek do biegania przyda się zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych z dużo większym doświadczeniem.