bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

nietrzymanie moczu
Sport

Nietrzymanie moczu a wysiłek fizyczny – czy można chodzić na basen?

Osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu bardzo często rezygnują ze spotkań towarzyskich, zaangażowania w życie zawodowe, a także z aktywności fizycznej. Dolegliwość, która zabiera część kontroli nad własnym ciałem, sprawia, że wycieczka na basen lub plażę wydaje się niemożliwa. Specjaliści wskazują jednak, że mimo uciążliwego charakteru tego schorzenia, pacjenci nie powinni tracić radości z pływania i treningów. Oczywiście intensywny ruch może prowadzić do niekontrolowanego oddawania moczu. Dlatego warto zaznajomić się z produktami i wskazówkami, które umożliwią bezstresowe napinanie mięśni. Sprawdź, jak cieszyć się życiem, cierpiąc na nietrzymanie moczu.

Czy nietrzymanie moczu oznacza rezygnację z dotychczasowego stylu życia?

Wiele osób błędnie zakłada, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jest naturalnym objawem starzenia się. Jest to jednak problem medyczny, który wymaga wprowadzenia odpowiedniej metody leczenia. Na niekontrolowane oddawanie moczu zdecydowanie bardziej narażone są kobiety i to właśnie one bardzo często rezygnują z uprawiania sportu. Dolegliwość powoduje wstyd, bezradność i zaniża samoocenę. Wpływa więc nie tylko na stan fizyczny, ale także psychiczny. Z tego powodu pacjenci decydują się na pozostanie w domach.

Rezygnacja z aktywności fizycznej może jednak nasilić problem. Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze czy pływanie mogą skutecznie wspomagać proces leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Odpowiednio dopasowany trening wpłynie bardzo pozytywnie na mięśnie dna miednicy, poprawiając tym samym ich kondycję i sprawność. W ten sposób partie ciała, które są odpowiedzialne za kontrolowanie pęcherza, zostaną wzmocnione. Podczas wykonywania ćwiczeń można skorzystać z produktów higienicznych takich jak tampony URITAM, które zadbają o komfort i wygodę.

Inkontynencja – czy trzeba zrezygnować z basenu?

Lekarze i fizjoterapeuci odradzają pacjentom, cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu, wykonywanie ćwiczeń, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Częste wstrzymywanie oddechu powoduje napieranie na zwieracze pęcherza, co może spowodować niekontrolowany wyciek. Wskazany jest jednak trening, podczas którego unosi się klatkę piersiową, ponieważ zmniejsza to ciśnienie. Dlatego zalecane ćwiczenia to jazda na rowerze i pływanie. Można więc z pewnością powiedzieć, że wycieczki na basen są dozwolone, a nawet wskazane.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak zwiększyć komfort podczas treningu?

Ćwiczenie z tak uciążliwą dolegliwością może wywoływać duży stres i dyskomfort. Dlatego kobiety cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu powinny się zawsze odpowiednio przygotować do treningu. Przede wszystkim warto skorzystać z toalety tuż przed rozpoczęciem aktywności. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie spożycia kawy. Koniecznie powinno się też dostosować intensywność ćwiczeń do własnych możliwości. Jeśli chodzi o pływanie, to lepiej wybrać styl, który nie będzie przeciążał mięśni i pęcherza.

Ogromne znaczenie ma też wybór odpowiednich środków higienicznych. Podpaski i wkładki ochronne nie są dobrym rozwiązaniem podczas wypadów na plażę lub basen. Warto zastanowić się nad innowacyjnym produktem, jakim są tampony na nietrzymanie moczu URITAM, które są też doskonałym wsparciem przy zaburzeniu statyki narządów rodnych. Są one bezpieczne, wygodne i niewyczuwalne. Nie powodują podrażnień, a w dodatku mogą być używane nawet przez 12 godzin.