bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

bieganie zimą
Sport

Bieganie zimą – jak się ubrać?

Wiele osób ma gęsią skórkę na samą myśl o bieganiu zimą. Zupełnie niepotrzebnie. Tak naprawdę nie ma złej pogody na bieganie jest tylko nieodpowiednia odzież. Jaki zatem strój wybrać zimą, aby czuć się wygodnie i komfortowo? Czy kurtka do biegania zimą jest na pewno niezbędna?

Dlaczego wybór stroju do biegania jest tak ważny?

Tak naprawdę każdy biegacz może do tego sportu podchodzić w sposób indywidualny. Jednemu może odpowiadać każda pogoda, inny biega tylko wyłącznie wtedy, gdy ma ku temu odpowiednio sprzyjające warunki. Z tego też powodu bieganie zimą powinno być dobrowolną decyzją. Jeżeli biegacz decyduje się ćwiczyć na zewnątrz, bardzo ważne jest, aby jego strój był odpowiednio dopasowany do warunków atmosferycznych i spełniał następujące wymagania:

  • musi zapewniać komfortowy bieg, wspomagając budowanie kondycji przy minimalnym ryzyku związanym ze złapaniem przeziębienia;
  • obuwie do biegania musi zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa, szczególnie, że zimą biegi często obywają się na śliskiej, oblodzonej powierzchni;
  • odzież do biegania niezależnie od tego, o jakiej porze dnia się ono odbywa powinna zawierać odpowiednią ilość elementów odblaskowych.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że bieganie zimą ma być czystą przyjemnością, a nie męką i walką z wychłodzeniem organizmu.

Zobacz, jaki biustonosz do biegania wybrać

kurtka do biegania zimą

Strój warstwowy

Najlepszym sposobem na tom, by strój do biegania zimą spełniał swoją rolę jest stosowanie ubioru warstwowego. Najprościej rzecz ujmując w tym czasie należy się ubierać na tzw. cebulkę. Zazwyczaj w polskich warunkach wystarczające do biegania są trzy warstwy odzieży. Podstawą ubioru jest oczywiście bielizna termoaktywna. Musi być nie tylko ciepła, ale również lekka i doskonale radzić sobie z odprowadzaniem potu na zewnątrz. To niezbędne, bowiem ta właściwości bielizny pozwoli na uniknięcie z pewnością niezbyt przyjemnego przeziębienia). Poza bielizną termoaktywną niezbędna jest również termoaktywna odzież – w obu przypadkach obowiązuje dokładnie ta sama zasada dotycząca doboru. Tu fason odzieży jest tak naprawdę dowolny. Najważniejsze jest to, by była ona wygodna i ciepła, a przy tym doskonale radziła sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz.

Legginsy do biegania – zobacz

Warto pamiętać o tym, że choć wiele termoaktywnych bluzek posiada specjalne wycięcie na kciuk. Tym samym chroni dłonie przed wychłodzeniem),to jednak w czasie zimowego biegania zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z rękawiczek. Uzupełnieniem zimowego stroju do biegania będzie kurtka lub kamizelka – to na co padnie ostateczny wybór powinno być uzależnione wyłącznie od warunków pogodowych panujących w czasie biegania. Jeżeli będzie zbyt ciepło zawsze można pozbyć się jednej warstwy pamiętając jednak o tym, że zimą w czasie biegania nie należy zbytnio odkrywać głowy, kostek czy szyi.

strój do biegania

Ciepła i oddychająca

Ciepła i oddychająca. To zdecydowanie najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować dobrą odzież do biegania, która sprawdzi się w zimowych warunkach. Wszystkie elementy ubioru muszą zadbać nie tylko o ogrzanie ciała. Równie istotne jest prawidłowe odprowadzenie wilgoci zapobiegające przemarznięciu, co mogłoby doprowadzić do poważniejszej choroby. Dotyczy to szczególnie bielizny termoaktywnej, czyli pierwszej warstwy zimowej odzieży do biegania. W niektórych przypadkach przydatna może być chusta wielofunkcyjna, komin bądź po prostu zwyczajny szalik. Dotyczy to przede wszystkim tych biegaczy, którzy w czasie aktywności oddychają przez usta. Dzięki wspominanym wcześniej elementom garderoby będą wdychali nieco ogrzane powietrze, co z pewnością znacząco zmniejszy ryzyko infekcji.

Jaka koszulka do biegania jest odpowiednia?

Bezpieczeństwo i komfort w czasie biegania zimą są bardzo ważne, szczególnie że nie każdemu z biegaczy sprzyjają warunki charakterystyczne dla tej pory roku. Bieganie ma być przede wszystkim aktywnością sprawiającą radość, a nie przykrym obowiązkiem do spełnienia i to na dodatek w niezbyt przyjemnych okolicznościach atmosferycznych. Dobrze dopasowana odzież naprawdę w wielu przypadkach jest w stanie wpłynąć na zdanie o zasadności biegania zimą.