bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

kolce do biegania
Zakupy

Co to są kolce do biegania?

Kolce do biegania są specjalnymi butami mającymi za zadanie zapewnić optymalne wybicie stopy wpływające na prędkość biegu.

Czym są kolce do biegania?

Kolce do biegania są butami mającymi charakterystyczny wygląd oraz budowę. Są one lekkie i mają specjalny kształt, który wpływa na szybkość biegu oraz siłę odbicia stopy od podłoża podczas biegu.
Buty wyposażone w kolce są po to, aby biegacz miał lepszą przyczepność do podłoża oraz większą dynamikę podczas biegu.

Nerka do biegania – potrzebna czy nie?

kolce do biegania

Do czego służą kolce do biegania?

Kolce do biegania służą do biegania na stadionie, ale także do biegania w terenie. Zadaniem kolców do biegania jest zapewnienie dobrej przyczepności, która różni się od biegania w klasycznych butach i przekłada się na prędkość biegu.
Buty wyposażone w kolce idealnie sprawdzą się do biegania w trudnych warunkach jakimi są nierówne tereny oraz śliska nawierzchnia, która może spowodować utratę równowagi. Stabilność podczas biegu pozwala na wyprzedzenie przeciwników, a także wpływa na ryzyko wystąpienia ewentualnej kontuzji podczas biegu.
Kolce do biegania stosują zarówno kobiety jak i mężczyźni, a także dzieci. Można je kupić w wielu sklepach sportowych oraz przez Internet. Najlepiej jednak kupować kolce do biegania w sklepie stacjonarnym, ponieważ łatwiej jest dopasować właściwy model do stopy. Cena kolców do biegania zależy od modelu oraz marki.

Jakie buty do biegania wybrać?

Rodzaje kolców do biegania

Wyróżnić można następujące rodzaje kolców do biegania:

  • sprinterskie kolce do biegania – do biegów krótkich mających od 60 do 400 m. Podczas krótkich biegów wykorzystuje się przednią część stopy. Dlatego w butach z kolcami odległość pomiędzy piętą a podłożem jest bardzo mała. W biegach sprinterskich tempo nie pozwala na kontakt pięty z podłożem. Sprinterskie kolce do biegów są cienkie i często mają podniesiony przód oraz sztywną cholewkę,
  • kolce do biegów średnich – buty z kolcami do biegów średnich mają uniwersalne kolce. Używają ich biegacze w dystansach od 800 do 1500 m. Podczas średnich biegów pięta ma większy kontakt z podłożem. Dlatego kolce do biegów średnich mają piankę w tylnej podeszwie, a ich cholewka jest grubsza niż w butach do sprintów,
  • kolce do biegów długich – długie biegi, są to dystanse powyżej 3000 m. Taki typ kolców nazywa się długodystansowymi. Kolce do biegów długich mają dużą warstwę pianki pod piętą oraz mniejszy stopień wyprofilowania kolców z przodu buta, co pozwala na lepsze bieganie na dłuższy dystans. Kolce do biegów długich zaleca się do stosowania podczas biegów na dystans od 3000 do 10 000 m.
kolce do biegania

Jakie buty z kolcami kupić?

Podczas wyboru butów do biegania trzeba dopasować je do stopy. Najlepiej aby buty z kolcami były dość lekkie, aby dodatkowo nie obciążały stopy.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru butów jest to czy kolce są przymocowane na stałe czy można je montować samodzielnie. Trzeba pamiętać, że podczas samodzielnego mocowania kolców należy użyć specjalistycznego kluczyka, który zwany jest grotem.

Czołówki i odblaski do biegania

Podczas kupna butów z kolcami warto zainwestować w nie więcej pieniędzy. Wówczas będziemy mieć pewność, że buty nie zniszczą się za szybko i będą nam służyły przez długi czas.

Zakup butów do biegania jest bardzo ważną inwestycją dla biegaczy. Dlatego nie powinno się na nich oszczędzać, a zarazem należy zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Trzeba też przemyśleć ich zakup i dokładnie dopasować buty z kolcami do własnych potrzeb i preferencji.